Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNad Niemnem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 14:50:48
litwa, geografia, klimat

Litwa zajmuje część Niziny Wschodnioeuropejskiej. Kraj jest nizinny - średnia wysokość to 99 metrów n.p.m. Najwyższe wzniesienie nie przekracza 300 metrów n.p.m.

Wpływ na klimat na Litwie ma położenie geograficzne - kraj leży w strefie umiarkowanej, blisko Morza Bałtyckiego i oceanu, PAP/Wojciech Pacewicz

 

Większość kraju (70 proc. ) znajduje się w dorzeczu Niemna (Nemunas), największej rzeki kraju ( 475 km z 937 całkowitej długości znajduje się na Litwie). Pozostałe duże rzeki to Wilia (Neris), Widnawa (Venta) i Szeszupa (Sesupe).

Polodowcowy krajobraz kraju obfituje w jeziora, których jest prawie 6 tysięcy. Niemal połowa z nich (2830) ma powierzchnię przekraczająca pół hektara. Największe są Dryświaty (Druksai) o powierzchni prawie 45 km kwadratowych położone na granicy z Białorusią. Kolejne pod względem powierzchni to Dzisna (Dysnai) i Duś (Dusia), oba powyżej 20 km kwadratowych.

Około 6,5 proc. powierzchni kraju zajmują torfowiska, natomiast obszary chronione - 11,5 proc. Lasy stanowią 27 proc. powierzchni kraju. Tereny łowieckie obfitują w łosie, sarny, dziki, lisy, zające, kuny, wydry, borsuki i rysie.

 

Klimat

 

Wpływ na klimat na Litwie ma położenie geograficzne kraju (Litwa leży w strefie umiarkowanej, blisko morza i oceanu), czynniki globalne (zwłaszcza wieczorne przemieszczanie się mas powietrza) oraz lokalne warunki przyrodnicze (ukształtowanie, właściwości powierzchni).

Pod względem klimatu Litwa jest określana jako kraj leżący w północnej części umiarkowanej strefy klimatycznej. Według klasyfikacji klimatu kraj należy do południowo zachodniej strefy umiarkowanej (kontynentalnej) lasów atlantyckich. Jedynie klimat wybrzeża Bałtyckiego jest zbliżony do klimatu Europy Zachodniej i może być zaliczony do osobnej strefy klimatu południowo bałtyckiego.

W przeważającej części roku na pogodę na Litwie wpływają fronty atmosferyczne, których liczba w ciągu roku dochodzi do 160–170. Średnie temperatury powietrza w zimie oscylują wokół minus 4,9°C, a w lecie plus 17,0°C. Roczna ilość opadów wynosi 748 mm.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert