Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPowstała Polsko-Litewska Izba Handlowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 15:15:55
litwa, handel, gospodarka, wilno

Rozpoczęła działalność Polsko-Litewska Izba Handlowa, której celem jest aktywizacja współpracy gospodarczej obu krajów – poinformowały w marcu 2015 roku w Wilnie władze Izby.

„Chcemy wykorzystać potencjał współpracy między Litwą i Polską” - powiedział prezes zarządu Izby, były litewski minister energetyki Jarosław Niewierowicz. Zaznaczył, że „wspólny rynek europejski i nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej otwierają duże możliwości do realizacji wspólnych projektów”.

Dyrektor wykonawczy Izby Piotr Hajdecki wskazał, że „Litwa to kraj bardzo ciekawy dla polskiego biznesu”. „Mało kto wie, że eksport z Polski na Litwę jest o 40 proc. większy niż polski eksport do Chin. Polska jest jednym z największych inwestorów zagranicznych na Litwie” - mówił.

 

 

W zakresie działalności Polsko-Litewskiej Izby Handlowej jest gromadzenie dla swoich członków informacji o planowanych i realizowanych projektach inwestycyjnych oraz o możliwościach biznesowych w obu krajach, reprezentowanie interesów firm członkowskich, tworzenie korzystnych warunków dla wymiany handlowej i inwestycyjnej, a także organizowanie imprez i konferencji biznesowych.

Jak wskazano w marcu 2015 roku w komunikacie prasowym, dobiega końca realizacja dużego polsko-litewskiego projektu, jakim jest budowa połączenia elektroenergetycznego między obydwoma krajami, trwają też rozmowy na temat budowy połączenia gazowego.

Nowym źródłem szans biznesowych na Litwie jest wspierany przez litewski rząd program termomodernizacji budynków wielorodzinnych; ten zakrojony na szeroką skalę program stwarza szanse dla producentów materiałów budowlanych i firm wykonawczych.

Według danych polskiego Ministerstwa Gospodarki wartość eksportu z Polski na Litwę wyniosła w ubiegłym roku 2,3 mld euro; w tym samym czasie Polska importowała z Litwy towary wartości 1,1 mld euro. Eksport z Polski na relatywnie niewielką Litwę był w minionym roku pięć razy większy niż polski eksport do Indii i Kazachstanu oraz 2,5 raza większy niż do Kanady.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert