Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMieszkańcy nie chcą spalarni odpadów w Kownie, jednak projekt porusza się do przodu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Januszkiewicz | 2017-05-17 11:28:35
litwa, spalarnia odpadów, kowno


Przedstawiciele wspólnot z Kowna i rejonu kowieńskiego, organizacji społecznych oraz mieszkańców zwrócili się do instytucji państwowych z prośbą o niewyrażanie zgody na realizację projektu Kowieńskiej elektrowni kogeneracyjnej. Także wnioskują o wstrzymanie podpisania umowy na produkcję kotłów dla tej elektrowni. W opinii Vidasa Pociusa, przewodniczącego Centrum Wspólnoty Amaliai, zrzeszeni w grupie inicjatywnej mieszkańcy od lat sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów w Kowieńskie SSE, jednak ten projekt jest przepychany do przodu. Wg V. Pociusa, szczególnie dziwią informacje, że realizująca projekt spółka „Kauno kogeneracinė jėgainė” zamierza wkrótce podpisać umowę na budowę kotłów o wartości 50 mln EUR. W przypadku nie dotrzymania umowy może grozić kara w wysokości do połowy wartości umowy. „Taka umowa może być wykorzystywana jako argument w celu wpłynięcia na odpowiednie instytucje, by przyjęły korzystną dla spółek „Lietuvos energija” i „Fortum” decyzję w sprawie realizacji projektu.” – stwierdził V. Pocius. Elektrownię kogeneracyjną zamierza budować spółka skarbu państwa „Lietuvos energija” razem z należącą do fińskiego koncernu spółką „Fortum Heat Lietuva”. Planuje się, że moc elektryczna wyniesie 24 MW, a cieplna – około 70 MW. Tego typu elektrownia od 2013 r. działa już w Kłajpedzie i może spalać do 255 tys. ton odpadów rocznie. W Wilnie i Kownie planowana jest budowa takich samych elektrowni, a ich moce produkcyjne wyniosą odpowiednio 160 tys. i 200 tys. ton odpadów rocznie. Ostatnio litewskie instytucje zastanawiają się, czy powstająca w kraju ilość odpadów będzie wystarczająca dla wszystkich trzech spalarni.

Ostatecznie jednak umowy zostały podpisane. Spółka „Kauno kogeneracinė jėgainė” poinformowała, że wartość podpisanych umów stanowi około połowy ogólnej wartości projektu, wynoszącej 150 mln EUR. Jednak spółka nie ujawniła wartości poszczególnych umów. Pozostałą część inwestycji będą stanowiły inne przetargi, przeznaczone na zakup różnych urządzeń. Kocioł do spalania odpadów dla elektrowni wyprodukuje niemiecka spółka „Baumgarte Boiler Systems”, dźwigi – fińska spółka „Konecranes Finland”, urządzenia do oczyszczania dymu – francuska spółka LAB, a turbinę parową – konsorcjum litewskiej filii spółki „Siemens Osakeyhtio” oraz czeskiej filii Siemensa. Zarządzanie projektem będą koordynowały fiński, estoński i litewski oddziały grupy inżynieryjnej AF. Prezes „Lietuvos energii” Dalius Misiūnas stwerdził, że po wybudowaniu elektrowni mieszkańcy Kowna rocznie zaoszczędzą około 13 mln EUR na niższych opłatach za energię cieplną oraz zagospodarowanie odpadów. Budowę elektrowni planuje się rozpocząć jesienią br. i zakończyć w 2019 r. (Lietuvos rytas, 14, 19.03.2017)