Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKolejna litewska firma inwestuje w Polsce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Januszkiewicz | 2017-04-13 12:03:25
litwa, inwestycje litewskie, infrastruktura kolejowa, automatyka kolejowa


Litewska spółka UAB „Fima“ oferująca inteligentne rozwiązania inżynieryjne  weszła na perspektywiczny rynek infrastruktury kolejowej w Polsce. Spółka nabyła pakiet kontrolny akcji (68 proc.) spółki KZA (Krakowskie Zakłady Automatyki S.A.)

„Wdrożyliśmy wiele projektów modernizacji infrastruktury kolejowej na Litwie, na obecną chwilę możliwości wykorzystania kompetencji i potencjału na tym rynku są ograniczone. Wdrażając strategię wzrostu oraz dążąc do efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów i wiedzy, dokonujemy oceny możliwości rozwoju w sąsiednich krajach. Polska jest jednym z największych rynków infrastruktury kolejowej w Europie. W bieżącej unijnej perspektywie finansowej w infrastrukturę kolejową w Polsce zaplanowano inwestycje o wartości ok. 16 mld euro, zaś KZA posiada doskonałą pozycję w interesującym nas segmencie” – wyjaśnia dyrektor generalny UAB „Fima” Gintaras Juknevičius.

KZA jest jednym z liderów segmentu automatyki kolejowej w Polsce, spółka zatrudnia ok. 200 osób.

UAB „Fima“ posiada spółki zależne na Łotwie, Białorusi i Polsce. Firma zatrudnia 500 osób. Dotychczas aktywnie uczestniczyła w modernizacji infrastruktury kolejowej na Litwie i Łotwie. Firma zmodernizowała systemy sterowania ruchem, systemy łączności i zasilania na 108 km odcinku projektu „Rail Baltica I“, zainstalowała specjalistyczne rozwiązania w centrum sterowania ruchem Kolei Litewskich, zmodernizowała infrastrukturę stacji kolejowej w Lipawie itd.

Działająca na rynku od 25 lat spółka „Fima” posiada prawie 20-letnie doświadczenie w realizacji projektów modernizacji infrastruktury kolejowej. 140 specjalistów spółki posiada stosowne kwalifikacje do pracy w projektach kolejowych. Spółka uczestniczyła w modernizacji ok. 400 km linii kolejowych oraz infrastruktury około 100 stacji i przejazdów kolejowych. UAB „Fima” specjalizuje się w systemach sterowania ruchem, telekomunikacji, bezpieczeństwa, zasilania, informacji pasażerów i pracowników oraz ogrzewania rozjazdów kolejowych.

„Transakcja wzmocni nasze możliwości biznesowe w ramach przygotowań do przyszłych zamówień publicznych na modernizację infrastruktury o szczególnie dużej wartości, poszerzy nasz portfel rozwiązań, pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie zatrudnionych specjalistów oraz zmniejszy koszty związane z zarządzaniem”. – wyjaśnia Edward Jacek Kwarciak, dyrektor generalny KZA.

Transakcja otworzy litewskiej spólce znacznie większy rynek infrastruktury kolejowej w Polsce i zapewni perspektywy długotrwałego rozwoju. Wyłącznie na rynku automatyki kolejowej planowane są inwestycje o wartości prawie półtora miliarda euro. „Fima” i KZA wspólnie będą mogły konkurować o sporą część rynku projektów infrastrukturalnych.

 

O UAB "FIMA":

Spółka FIMA – kluczowe przedsiębiorstwo w dziedzinie inteligentnych rozwiązań inżynieryjnych w krajach bałtyckich, znajdujące się w pierwszej setce litewskich spółek tworzących największą wartość dodaną. Podstawowy kierunek działalności FIMA – automatyka kolejowa, systemy inżynieryjne, systemy zarządzania transportem, ICT, centra danych, instalacja i konserwacja rozwiązań w dziedzinie automatyki i monitoringu. Kontrolny pakiet akcji należy do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego „MVC Capital Inc“.

O KZA:

KZA (Krakowskie Zakłady Automatyki S.A.) – polska spółka z branży automatyki i infrastruktury kolejowej, świadcząca usługi w zakresie projektowania, instalacji i konserwacji, jak również zarządzania projektami. Początki działalności przedsiębiorstwa sięgają 1928r., siedziba spółki znajduje się w Krakowie.