Decyzję o likwidacji spółki podejmuje walne zgromadzenie akcjonariuszy, ono też ustala likwidatora. To likwidator powinien w Rejestrze Osób Prawnych zarejestrować status prawny spółki w likwidacji. W tym celu, nie później niż w pierwszym dniu, gdy informacja o podjęciu decyzji o likwidacji spółki została ogłoszona publicznie, likwidator ma obowiązek złożyć w Rejestrze Osób Prawnych następujące dokumenty:
- wniosek o rejestrację statusu prawnego JAR-1 oraz formularze JAR-TST1, JAR-LK1
- decyzję o likwidacji spółki
- zezwolenie państwowej instytucji nadzorującej, jeżeli takie zezwolenie jest wymagane ustawowo
- dokument potwierdzający tożsamość osoby fizycznej
Kosz rejestracji statusu wynosi 21,14 euro. Dokumenty i dane powinien przedstawić likwidator spółki. Jeżeli likwidator działa poprzez przedstawiciela, razem z dokumentami powinny zostać złożone dokumenty potwierdzające upoważnienie przedstawiciela.
Po zarejestrowaniu statusu spółki w likwidacji likwidator ma obowiązek przeprowadzić procedurę likwidacyjną, czyli dokonać wszystkich formalności i złożyć niezbędne dokumenty w odpowiednich urzędach – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych SoDra (odpowiednik ZUS), Państwowa Inspekcja Podatkowa (odpowiednik urzędu skarbowego), przekazać dokumentację do archiwum, zamknąć konta bankowe, zniszczyć pieczęcie firmowe, uzyskać dokumenty potwierdzające rozliczenie się z instytucjami budżetowymi itp.
Po dokonaniu wszystkich formalności przez likwidatora należy w Rejestrze Osób Prawnych złożyć wniosek o wyrejestrowanie spółki. W tym celu likwidator powinien złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o wyrejestrowanie likwidowanego podmiotu (JAR-4)
- akt likwidacyjny
- oryginał świadectwa o zarejestrowaniu podmiotu prawnego
- zaświadczenie z archiwum terytorialnego, stwierdzające przekazanie dokumentów na przechowanie
Formularze poszczególnych wniosków są dostępne na stronie internetowej Rejestru Osób Prawnych: http://www.registrucentras.lt/jar/formos.php
Podmiot prawny zostanie wyrejestrowany po otrzymaniu ww. dokumentów oraz przekazaniu zaświadczenia oddziału terytorialnego Państwowej Inspekcji Podatkowej (formularz JAR-PBA) o rozliczeniu podmiotu z budżetem i funduszami pieniężnymi.
Zgodnie z informacjami Państwowej Inspekcji Pracy, w przypadku likwidacji spółki pracownicy mogą zostać zwolnieni bez wcześniejszego uprzedzenia, przysługuje im jednak odprawa, której wielkość zależy od długości ciągłego stażu pracy w spółce. W przypadku stażu o długości 3 – 5 lat pracownikom przysługuje odprawa w wysokości wynagrodzenia za trzy miesiące.
W lipcu 2014 r. Sejm zatwierdził propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości, która upraszcza procedurę likwidacji osób prawnych. Przedsiębiorstwo państwowe „Centrum Rejestrów” (CR) może przyjmować decyzję o likwidacji spółki, jeżeli nie składa ona sprawozdań finansowych lub spółka nie posiada organów zarządczych. Wcześniej, jeżeli była ku temu podstawa, decyzję o likwidacji spółki podejmował sąd, jednak była to długotrwała procedura.
Zgodnie ze zmianami Kodeksu Cywilnego, decyzję o zainicjowaniu likwidacji osoby prawnej może przyjąć Centrum Rejestrów, a odwołać taką decyzję - sąd. Spółka zostanie postawiona w stan likwidacji, jeżeli przez rok nie złoży sprawozdań finansowych, dłużej niż przez pół roku nie będzie posiadała sformowanych organów zarządczych lub przez tyle czasu nie można będzie znaleźć kierowników spółki w jej siedzibie lub pod wskazanym adresem.
Można likwidować także takie spółki, które przez pięć lat nie odnawiają swych danych w Centrum Rejestrów i są podstawy sądzić, że podmiot nie prowadzi żadnej działalności.