Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLikwidacja spółki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 15:56:48
litwa, spółki, prawo, podatki

Na Litwie przy likwidacji spółki pracownicy mogą być zwolnieni bez uprzedzenia. Przysługuje im jednak odprawa, której wielkość zależy od długości ciągłego stażu pracy w spółce.

Decyzję o likwidacji spółki podejmuje walne zgromadzenie akcjonariuszy, ono też ustala likwidatora. To likwidator powinien w Rejestrze Osób Prawnych zarejestrować status prawny spółki w likwidacji. W tym celu, nie później niż w pierwszym dniu, gdy informacja o podjęciu decyzji o likwidacji spółki została ogłoszona publicznie, likwidator ma obowiązek złożyć w Rejestrze Osób Prawnych następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację statusu prawnego JAR-1 oraz formularze JAR-TST1, JAR-LK1
  • decyzję o likwidacji spółki
  • zezwolenie państwowej instytucji nadzorującej, jeżeli takie zezwolenie jest wymagane ustawowo
  • dokument potwierdzający tożsamość osoby fizycznej

 

 

 

Kosz rejestracji statusu wynosi 21,14 euro. Dokumenty i dane powinien przedstawić likwidator spółki. Jeżeli likwidator działa poprzez przedstawiciela, razem z dokumentami powinny zostać złożone dokumenty potwierdzające upoważnienie przedstawiciela.

Po zarejestrowaniu statusu spółki w likwidacji likwidator ma obowiązek przeprowadzić procedurę likwidacyjną, czyli dokonać wszystkich formalności i złożyć niezbędne dokumenty w odpowiednich urzędach – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych SoDra (odpowiednik ZUS), Państwowa Inspekcja Podatkowa (odpowiednik urzędu skarbowego), przekazać dokumentację do archiwum, zamknąć konta bankowe, zniszczyć pieczęcie firmowe, uzyskać dokumenty potwierdzające rozliczenie się z instytucjami budżetowymi itp.

Po dokonaniu wszystkich formalności przez likwidatora należy w Rejestrze Osób Prawnych złożyć wniosek o wyrejestrowanie spółki. W tym celu likwidator powinien złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o wyrejestrowanie likwidowanego podmiotu (JAR-4)
  • akt likwidacyjny
  • oryginał świadectwa o zarejestrowaniu podmiotu prawnego
  • zaświadczenie z archiwum terytorialnego, stwierdzające przekazanie dokumentów na przechowanie

Formularze poszczególnych wniosków są dostępne na stronie internetowej Rejestru Osób Prawnych: http://www.registrucentras.lt/jar/formos.php

Podmiot prawny zostanie wyrejestrowany po otrzymaniu ww. dokumentów oraz przekazaniu zaświadczenia oddziału terytorialnego Państwowej Inspekcji Podatkowej (formularz JAR-PBA) o rozliczeniu podmiotu z budżetem i funduszami pieniężnymi.

Zgodnie z informacjami Państwowej Inspekcji Pracy, w przypadku likwidacji spółki pracownicy mogą zostać zwolnieni bez wcześniejszego uprzedzenia, przysługuje im jednak odprawa, której wielkość zależy od długości ciągłego stażu pracy w spółce. W przypadku stażu o długości 3 – 5 lat pracownikom przysługuje odprawa w wysokości wynagrodzenia za trzy miesiące.

W lipcu 2014 r. Sejm zatwierdził propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości, która upraszcza procedurę likwidacji osób prawnych. Przedsiębiorstwo państwowe „Centrum Rejestrów” (CR) może przyjmować decyzję o likwidacji spółki, jeżeli nie składa ona sprawozdań finansowych lub spółka nie posiada organów zarządczych. Wcześniej, jeżeli była ku temu podstawa, decyzję o likwidacji spółki podejmował sąd, jednak była to długotrwała procedura.

Zgodnie ze zmianami Kodeksu Cywilnego, decyzję o zainicjowaniu likwidacji osoby prawnej może przyjąć Centrum Rejestrów, a odwołać taką decyzję - sąd. Spółka zostanie postawiona w stan likwidacji, jeżeli przez rok nie złoży sprawozdań finansowych, dłużej niż przez pół roku nie będzie posiadała sformowanych organów zarządczych lub przez tyle czasu nie można będzie znaleźć kierowników spółki w jej siedzibie lub pod wskazanym adresem.

Można likwidować także takie spółki, które przez pięć lat nie odnawiają swych danych w Centrum Rejestrów i są podstawy sądzić, że podmiot nie prowadzi żadnej działalności.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert