Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFilia, przedstawicielstwo

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 15:33:01
litwa, spółki, prawo, podatki

Przed złożeniem w litewskim Rejestrze Osób Prawnych wniosku o zarejestrowaniu filii lub przedstawicielstwa, notariusz powinien potwierdzić m.in. zgodność informacji zawartych we wniosku.

 

Procedura założenia filii lub przedstawicielstwa zagranicznej osoby prawnej:

 • odpowiedni organ osoby prawnej, w oparciu o własne dokumenty założycielskie, powinien podjąć decyzję o założeniu filii lub przedstawicielstwa
 • należy opracować statut filii lub przedstawicielstwa
 • wyznaczyć organy zarządcze filii lub przedstawicielstwa
 • filia lub przedstawicielstwo są uznawane za założone z chwilą rejestracji w Rejestrze Osób Prawnych.

Przed złożeniem w Rejestrze Osób Prawnych wniosku o zarejestrowaniu filii lub przedstawicielstwa notariusz powinien potwierdzić zgodność informacji zawartych we wniosku, zgodność statutu z wymogami prawnymi oraz fakt, że rejestracja filii lub przedstawicielstwa zagranicznej osoby prawnej jest możliwa.

W celu rejestracji filii lub przedstawicielstwa w Rejestrze Osób Prawnych należy złożyć następujące dokumenty:

 • statut filii lub przedstawicielstwa
 • dokumenty założycielskie zagranicznej osoby prawnej, umowę założycielską oraz statut, jeżeli są to odrębne dokumenty oraz wszelkie zmiany tych dokumentów
 • dokumenty o sprawozdawczości finansowej zagranicznej osoby prawnej z ostatniego roku, a w określonych w ustawie wypadkach – dokumenty sprawozdawczości skonsolidowanej, jeżeli taka sprawozdawczość jest wymagana przez ustawodawstwo państwa zagranicznego, mającego zastosowanie wobec spółki powołującej filię lub przedstawicielstwo
 • odpis świadectwa o rejestracji zagranicznej osoby prawnej bądź odpis z rejestru, w którym przechowywane są dokumenty zagranicznej osoby prawnej lub inny dokument, potwierdzający fakt rejestracji osoby prawnej, jeżeli zgodnie z prawem zagranicznego państwa odpis nie jest wystawiany
   

Za rejestrację filii lub przedstawicielstwa zagranicznej osoby prawnej jest pobierana opłata w wysokości ok. 57,92 euro.

Jeżeli filia/przedstawicielstwo zamierza prowadzić działalność, dla prowadzenia której przepisy prawne wymagają uzyskanie odpowiedniej licencji przed rejestracją filii/przedstawicielstwa, należy przedstawić licencję wydaną przez odpowiednią instytucję.

Filie zagranicznych osób prawnych mają obowiązek rejestrowania się jako płatnik VAT od początku swej działalności gospodarczej, od pierwszego lita osiągniętych przychodów. W tym celu filia powinna w okręgowym oddziale Państwowej Inspekcji Podatkowej złożyć następujące wnioski:

 • FR 0227 – „Wniosek zagranicznej osoby prawnej o wpisanie/skreślenie do rejestru płatników podatków”
 • FR 0388 – „Wniosek osoby prawnej o wpisanie/skreślenie do rejestru płatników VAT”.

W przypadku prowadzenia na Litwie sprzedaży wysyłkowej, zagraniczna osoba prawna ma obowiązek rejestrowania się jako płatnik VAT, jeżeli wartość dostarczanych i sprowadzonych na Litwę towarów w ciągu roku kalendarzowego przekroczy ok. 35 tys. euro. Jeżeli są dostarczane artykuły opodatkowane akcyzą, ta granica nie jest stosowana. Zagraniczne osoby prawne nie powinny rejestrować się jako płatnik VAT, jeżeli dostarczają towary lub usługi, które nie są opodatkowane podatkiem VAT.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert