Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od nieruchomości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 16:16:03
litwa, podatki, vat

Na Litwie wysokość podatku od nieruchomości wynosi od 0,3 do 3 proc. jego wartości.

Podatek ten regulowany jest przez Ustawę o podatku od nieruchomości (Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas) z 7 czerwca 2005 r. Nr X-233, Valstybės žinios 2005 Nr 76-2741.

 

 

Obowiązkowi płacenia podatku podlegają osoby fizyczne i prawne. Przedmiotem podatku są:

  • nieruchomości lub ich część, znajdujące się na Litwie, należące do osób fizycznych, z wyjątkiem: lokali mieszkalnych, sadów, garaży, farm, cieplarni, lokali gospodarczych i gospodarki pomocniczej, lokali o przeznaczeniu naukowym, wypoczynkowym, religijnym, urządzeń inżynieryjnych, gdy te nieruchomości nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej lub nie są przekazane w użytkowanie dla osób prawnych na ponad miesiąc lub bezterminowo. Opodatkowaniu nie podlegają również faktycznie nieużytkowane nieruchomości, których budowa nie została skończona zgodnie z trybem określonym w ustawie o budownictwie.
  • w przypadku osób fizycznych, gdy wartość należących do nich i ich rodziny na własność nieruchomości mieszkalnych, sadów, garażów, farm, cieplarni, lokali gospodarczych i gospodarki pomocniczej, lokali o przeznaczeniu naukowym, wypoczynkowym, religijnym, urządzeń inżynieryjnych przekroczy kwotę 1 mln litów, część przekraczająca tę wartość podlega opodatkowaniu stawką 1 proc.
  • majątek nieruchomy na terytorium Republiki Litewskiej, należący do osób prawnych

Wysokość podatku wynosi 0,3 – 3 proc. podatkowej wartości majątku nieruchomego. Konkretną stawkę podatku, która będzie obowiązywała na terytorium danego samorządu w następnym okresie podatkowym, ogłasza rada samorządu do 1 czerwca bieżącego okresu podatkowego.

Jeżeli z początkiem następnego okresu podatkowego podatek będzie obliczany przy uwzględnieniu wartości ustalonej w ramach wykonanej nowej oceny masowej wartości nieruchomości, rada samorządu może ustalić nową stawkę podatku w terminie do 1 grudnia bieżącego okresu podatkowego. Ocena wartości nieruchomości jest wykonywana zgodnie z trybem ustalonym przez rząd nie rzadziej niż raz na pięć lat.

Jeżeli konkretne stawki nie zostaną ogłoszone w tych terminach, w następnym okresie podatkowym obowiązuje stawka z poprzedniego okresu.

Wartość podatkowa jest ustalana na podstawie średniej wartości rynkowej.