Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek od nieruchomości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 16:16:03
litwa, podatki, vat

Na Litwie wysokość podatku od nieruchomości wynosi od 0,3 do 3 proc. jego wartości.

Podatek ten regulowany jest przez Ustawę o podatku od nieruchomości (Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas) z 7 czerwca 2005 r. Nr X-233, Valstybės žinios 2005 Nr 76-2741.

 

 

Obowiązkowi płacenia podatku podlegają osoby fizyczne i prawne. Przedmiotem podatku są:

  • nieruchomości lub ich część, znajdujące się na Litwie, należące do osób fizycznych, z wyjątkiem: lokali mieszkalnych, sadów, garaży, farm, cieplarni, lokali gospodarczych i gospodarki pomocniczej, lokali o przeznaczeniu naukowym, wypoczynkowym, religijnym, urządzeń inżynieryjnych, gdy te nieruchomości nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej lub nie są przekazane w użytkowanie dla osób prawnych na ponad miesiąc lub bezterminowo. Opodatkowaniu nie podlegają również faktycznie nieużytkowane nieruchomości, których budowa nie została skończona zgodnie z trybem określonym w ustawie o budownictwie.
  • w przypadku osób fizycznych, gdy wartość należących do nich i ich rodziny na własność nieruchomości mieszkalnych, sadów, garażów, farm, cieplarni, lokali gospodarczych i gospodarki pomocniczej, lokali o przeznaczeniu naukowym, wypoczynkowym, religijnym, urządzeń inżynieryjnych przekroczy kwotę 1 mln litów, część przekraczająca tę wartość podlega opodatkowaniu stawką 1 proc.
  • majątek nieruchomy na terytorium Republiki Litewskiej, należący do osób prawnych

Wysokość podatku wynosi 0,3 – 3 proc. podatkowej wartości majątku nieruchomego. Konkretną stawkę podatku, która będzie obowiązywała na terytorium danego samorządu w następnym okresie podatkowym, ogłasza rada samorządu do 1 czerwca bieżącego okresu podatkowego.

Jeżeli z początkiem następnego okresu podatkowego podatek będzie obliczany przy uwzględnieniu wartości ustalonej w ramach wykonanej nowej oceny masowej wartości nieruchomości, rada samorządu może ustalić nową stawkę podatku w terminie do 1 grudnia bieżącego okresu podatkowego. Ocena wartości nieruchomości jest wykonywana zgodnie z trybem ustalonym przez rząd nie rzadziej niż raz na pięć lat.

Jeżeli konkretne stawki nie zostaną ogłoszone w tych terminach, w następnym okresie podatkowym obowiązuje stawka z poprzedniego okresu.

Wartość podatkowa jest ustalana na podstawie średniej wartości rynkowej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert