W przypadku win i innych napojów (np. cydr) o koncentracji alkoholu do 8,5 proc. akcyza wzrosła do 28,67 euro za 1 hektolitr, w przypadku win o koncentracji alkoholu ponad 8,5 proc. - do 72 euro za hektolitr, produktów pośrednich o koncentracji alkoholu do 15 proc. - do 89 euro za hektolitr, produktów pośrednich o koncentracji alkoholu powyżej 15 proc.- do 126,27 euro za hektolitr, natomiast w przypadku alkoholu etylowego akcyza zwiększyła się do 1320,67 euro za hektolitr.
Litewski Sejm zatwierdził też podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe, w tym na cygara i cygaretki. Akcyza na papierosy jest zwiększana, gdyż Litwa zobowiązała się do 2018 r. osiągnąć minimalną stawkę ustaloną przez UE – minimum 311 litów za 1000 papierosów. Natomiast w przypadku alkoholu etylowego akcyza na Litwie jest kilkakrotnie wyższa od wymaganej stawki unijnej. Ministerstwo Finansów zastrzega, że zwiększenie podatku akcyzowego może spowodować wzrost skali przemytu.
Akcyza na wyroby tytoniowe
W przypadku papierosów jest stosowana kombinowana stawka akcyzy, na którą składa się element specyficzny (wyrażony w litów od 1000 papierosów) oraz element wartościowy (wyrażony w procentach od maksymalnej ceny detalicznej).
- papierosy – 157 litów od 1000 papierosów + 25 proc. maksymalnej ceny detalicznej.
Kombinowana stawka akcyzy powinna być nie niższa niż 256 litów od 1000 papierosów.
- cygara i cygaretki – 93 litów od 1 kg produktu
- tytoń do palenia – 187 litów/kg. Od 01.01.2018 r. stawka ta wzrośnie do 208 litów /kg
Akcyza na produkty energetyczne (od 1000 litrów)
- benzyna bezołowiowa – 1500 litów
- benzyna zawierająca ołów – 2000 litów
- nafta – 1140 litów
- olej napędowy – 1140 litów
Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym nie podlega olej napędowy wykorzystywany przez zarejestrowane w trybie ustalonym przez rząd podmioty prowadzące działalność rolną, także w rolniczych placówkach edukacyjnych, posiadających gospodarstwa szkoleniowe, jeżeli w roku gospodarczym (od 1 lipca roku bieżącego do 30 czerwca następnego roku) nie przekracza się zatwierdzonej przez rząd kwoty oleju napędowego przypadającej na 1 ha zadeklarowanych użytków rolnych.
- olej używany do ogrzewania (paliwo dla kotłów do ogrzewania), oznakowany w trybie ustalonym ustawowo – 73 litów
- paliwo płynne (mazut) – 52 litów (od tony)
- gaz LPG i inne węglowodory gazowe (z wyjątkiem gazu ziemnego) – 1050 litów (od tony)
Akcyza na energię elektryczną
Obowiązek płacenia akcyzy za energię elektryczną powstaje w momencie, gdy jest ona:
- sprzedawana bądź w inny sposób przekazywana podmiotowi, który zgodnie z ustaleniami Ustawy o elektroenergetyce nie jest niezależnym bądź społecznym dostawcą energii, lub
- otrzymywana od podmiotu z innego państwa członkowskiego, który nie jest niezależnym bądź społecznym dostawcą energii, lub
- importowana przez podmiot, który nie jest niezależnym bądź społecznym dostawcą energii, lub
- zużywana na własne potrzeby przez niezależnego bądź społecznego dostawcę energii.
Podstawowa stawka akcyzy za energię elektryczną wynosi 3,5 litów od 1 MWh energii. Stawka ulgowa w wysokości 1,8 litów od 1 MWh jest stosowana w przypadku energii wykorzystywanej w celach biznesowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Definicja działalności gospodarczej jest zawarta w Ustawie o podatku od wartości dodanej.
Akcyza na węgiel, koks i lignit
Obowiązek płacenia akcyzy za węgiel, koks i lignit powstaje w momencie, gdy jest on:
- sprzedawany bądź w inny sposób przekazywany podmiotowi, który, zgodnie z trybem ustalonym przez centralnego administratora podatków, nie jest zarejestrowany jako dostawca węgla kamiennego, koksu i (lub lignitu), lub
- otrzymywany od podmiotu z innego państwa członkowskiego, który nie jest zarejestrowany jako dostawca węgla kamiennego, koksu i (lub) lignitu, lub
- importowany przez podmiot, który nie jest zarejestrowany jako dostawca węgla kamiennego, koksu i (lub) lignitu, lub
- zużywany na własne potrzeby przez zarejestrowanego dostawcę węgla kamiennego, koksu i (lub) lignitu
Tryb rejestracji dostawców węgla kamiennego, koksu i lignitu ustala centralny administrator podatków.
Podstawowa stawka akcyzy na węgiel kamienny wynosi 26 litów za tonę. W przypadku wykorzystywania węgla kamiennego w celach biznesowych stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 13 litów za tonę.
Podstawowa stawka akcyzy na koks i lignit wynosi 31 litów za tonę. W przypadku wykorzystywania koksu i lignitu w celach biznesowych stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 16 litów za tonę.
Akcyza na gaz ziemny
Akcyza na gaz ziemny jest naliczana w przypadku, gdy jest on wykorzystywany jako paliwo do silników. Stawka akcyzy wynosi 758 litów /1000 m sześc. gazu.
Podatek akcyzowy regulowany jest przez Ustawę o akcyzach (Akcizų įstatymas) z 30 października 2001 r. Nr IX-569, Valstybės žinios 2001 Nr 98-3482, z późniejszymi zmianami.
Źródła: MSZ